top of page
bodnica.jpg

Mazāk atkritumu

stāsti, pārdomas un idejas par dabai draudzīgu dzīvošanu

Sākums: Welcome
Sākums: Blog2

7 jautājumi, kurus sev pajautāt, pirms pērc... jebko

Nesen atcerējos kādās interneta dzīlēs lasītu citātu, neatminos gan autoru.

Dabai draudzīgākais pirkums ir... neveikts pirkums.

Daudzos gadījumos tā tiešām ir!

Nozīmīga daļa pirkumu, ko veicu agrāk, kad vēl neinteresējos par beziepakojuma dzīvesveidu, tika veikti impulsa ietekmē.

Kāpēc gan ne šo, kāpēc gan ne to, un kāpēc ne divus, jo ir atlaide?


Varat tikai iedomāties, ko tas dara ar ģimenes budžetu ilgtermiņā - nojaušu, ka ne vienam vien no Jums šādas situācijas ir pazīstamas.

Labākais risinājums?

Zināt, kā gudri ierobežot pirkumu apjomu.

Ierobežojot priekšmetu pirkšanu kopumā, mēs ļoti palīdzam samazināt atkritumu daudzumu dabā, un vienlaicīgi ietaupām līdzekļus vērtīgākiem ieguldījumiem.

Tai pat laikā, nav jau tā, ka var nepirkt neko.

Diez vai, ka kāds būtu ar mieru iztikt bez tualetes papīra vai zeķēm, vai ne?

Tāpēc šis blogs ir veltīts nozīmīgam, taču retāk pārrunātam jautājumam.

Kā pārliecināties, ka tas, ko nopērc, patiešām ir iztērēto resursu vērts gan dabai, gan paša maciņam?

Bieži vien apstāšanās un kontrolēta lēmuma pieņemšana ir tieši tik ģeniāls veids, kā atturēt sevi no impulsa pirkumiem, kas citādi nokļūtu priekšnama skapī putekļu krāšanai.

Apkopoju 7 jautājumus, kurus vērts paturēt prātā, pirms karte tiek nopīkstināta nākošajam pirkumam par godu.

Ceru, ka noderēs arī Tev! :)

7 jautājumi, kurus sev uzdot, pirms pērc preci

1. Vai es šo pirktu arī pēc 2 dienām?

Ja man būtu jāiesaka tikai viens jautājums, tas būtu šis. Tik elementārs, tomēr atsijā impulsa pirkumus diezgan veiksmīgi. Ja vēl šaubies, pajautā papildjautājumu “...un nāktu precei speciāli pakaļ?”

(papildjautājums ir īpaši izcils vēlā vakara ēdienu pirkumiem :) )


2. Cik maksās viena lietošanas reize?

Šis jautājums lieliski palīdz reizēs, kad gribas nopirkt lētāku, taču varbūt ne tik kvalitatīvu preci.

Ļoti bieži, piemēram, dārgākas kurpes, tīrīšanas līdzekļi vai tehnoloģijas tomēr kalpo ilgāk. Pierēķini vēl remontus sliktas kvalitātes precēm, atkārtotu laika plānošanu veikalam, papildinājumus atkritumu kaudzēs, un stresu, kad atklājas, ka prece nav lietojama tieši brīdī, kad to vajag, un vismaz mani šis jautājums spētu pārliecināt.

Kā ar Tevi?

Šis jautājums ir vērtīgs arī, kad gribas pirkt ko tādu, kas maksā “tikai (...)”, taču pēc šī jautājuma saproti, ka tām trīs lietošanas reizēm tas sanāk tā kā drusku par neizdevīgu. (Jā, es runāju, piemēram, par tām skrituļslidām, kuras ir uzvilktas tieši vienu reizi :D)

3. Vai šo ir viegli uzturēt?

Noderīgs jautājums ilgtermiņa precēm, drēbēm, apaviem, aksesuāriem, arī pārtikai.

Ja remontam būs jābrauc 50km uz servisu un atpakaļ to dabūsi 10 darba dienu laikā;

ja derīguma termiņš beidzas rīt un jātur specifiskā temperatūrā, un vēl jāapstrādā;

ja katru rītu būs jāceļas agrāk, lai varētu to vilkt uz darbu - cik forši tomēr ir šo pirkt?

Katram ir savas lietas, kuras noteikti tiek pirktas, lai arī tās nav ne izdevīgākās, ne ērtākās, taču ir mīļas bezgala, par tām, protams, šeit nav runa.

Tas, kur šis jautājums kļūst zelta vērts - piemēram, ja impulsa vadībā vēlies nopirkt samta zābakus ar baltu zoli pastaigām pa Rīgas ielām ziemā. Tāpēc, ka "sagribējās".

4. Vai tas pārstrādājas dabā, ir dabai draudzīgs, otrreiz pārstrādājams?

Kā Zero Waste dzīvesveida piekritējai, man ir ļoti svarīgs arī šis jautājums. Ir izņēmumi, piemēram, kā zāles vai ārsta izrakstītas procedūras, kur nepatērēt plānoto būtu veselībai bīstami. Mēdz gadīties, ka rudens pārgājienā vienatnē patiešām salst un karstā tēja degvielas stacijā ir nepieciešama.

Taču vairumā gadījumu, pērkot preces, nav nemaz tik sarežģīti izvēlēties alternatīvas, kuras ir dabai draudzīgas. Visbiežāk šīs alternatīvas arī izrādās izdevīgas, atbildot uz jautājumu Nr. 2.

5. Kādu vērtību manai/lietotāja dzīvei dos šī prece?

Jautājums, kas ļauj atsijāt pirkumus, kas tiek veikti, lai aizpildītu kādu iekšējo sāpi vai problēmu. Viegli pieejamās preces dažreiz mums ļauj izmantot pašu pirkumu kā veidu, lai aizmirstos no nedienām darbā, neatrisinātām sarunām vai emocijām.

Vieglākais piemērs - šokolāde sevis nomierināšanai brīdī, kad vērtīgāks būtu zvans labai draudzenei. Jo, lai arī cik patiesa šķiet sajūta, ka Pavisam Noteikti to šokolādi vajag Tieši Šobrīd, pastāvot ar to rokās papildus pusminūti, bieži vien izrādās, ka tomēr tur apakšā slēpjas cita vajadzība. To atrisinot, mēs kļūstam arvien laimīgāki un izvairāmies no sitācijām, kad nākošajā dienā atkal jāpārdzīvo par šo pirkumu.

Neviens no mums jau nav perfekts, taču šis jautājums ir vērtīgs, ja pamani, ka bieži nākas nožēlot pirkumus.


6. Vai ir kādi papildus izdevumi, ar kuriem jārēķinās, ja pērku šo?

Piemēram, rezerves detaļas vai īpaši kopšanas līdzekļi, vai kāds papildus produkts, bez kura Tevis iegādātā prece nedarbojas vai nav tik efektīva. Bieži vien neiedomājamies par slēptajām izmaksām, un tad nu nākas ilgtermiņā pirkumu nožēlot.

Pēdējā laika atklājums man, piemēram, ir Marseļas ziepes - ar tām var mazgāt traukus, drēbes, dzīvniekus, sevi, un kalpo ilgi. Ietaupa ļoti daudz citu mazgāšanas līdzekļu pirkumus, līdz ar to, ir jebkuras alternatīvas uzvarētājs ar citiem tīrīšanas līdzekļiem :)


7. Vai nevaru to iegādāties lietotu vai pajautāt draugiem?

Izcils jautājums, ja zini, ka Tev patīk lietot preci un to noteikti darīsi, taču reti. Piemēram, gribi cept vafeles, taču zini, ka vidēji to darītu reizi 3 mēnešos.

Izmantot kāda cita jau iegādātu preci ļaus Tev ietaupīt līdzekļus, un dabai patiks lieki neizmestie atkritumi.Šādi ir 7 jautājumi, kuri šķiet vērtīgi man! Vai ieteiktu apsvērt arī citas lietas?

Gaidīšu komentāros!


61 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


Subscribe Form

Sākums: Subscribe
Sākums: Instagram
dose-juice-sTPy-oeA3h0-unsplash_edited.j
Sākums: Contact
bottom of page