top of page
bodnica.jpg

Mazāk atkritumu

stāsti, pārdomas un idejas par dabai draudzīgu dzīvošanu

Sākums: Welcome
Sākums: Blog2

5 bieži izplatīti mīti par zero waste dzīvesveidu

Bodnīca jau pilnā sparā pildās ar labām un noderīgām lietām tiem, kuri tikai sāk vai jau sen ir sākuši Zero Waste principus.


Dažreiz šķiet, ka laiks tik ātri skrien - vēl tikai vakar taču sāku par to interesēties!

Tādos brīžos aizdomājos par to, kā ceļš uz šādu dzīvesveidu aizsākās pašai (ar to vari iepazīties šajā bloga rakstā).


Atcerējos, ka arī pašai, lai arī gribējās kļūt dabai draudzīgākai, nācās vismaz daļēji galvā apdomāt dažādus mītus, kad saskāros ar pirmajiem reālajiem soļiem ceļā uz jauno dzīvesveidu.


Gribēju padalīties ar tiem, kā arī citiem, kurus nākas dzirdēt gan no cilvēkiem sarunās, gan arī interneta resursos un sociālajo tīklu diskusijās par šo tēmu.


Nav tik traki, kā šķiet sākumā - gribu nomierināt Tevi jau iepriekš. Tomēr āķis šeit ir.

Kāds, sapratīsi, iepazīstoties ar mītiem.


5 bieži izplatīti mīti par zero waste dzīvesveiduMīts:

Viss ir jāgatavo pašam - sākot no maizes līdz šampūnam.


Patiesība:

Tā var būt, taču jāņem vērā arī katra prasības un iespējas.


Jo tālāk iet jaunā dzīvesveida ceļā, jo vairāk atklājas, ka patiešām gandrīz visu mājsaimniecībai var uztaisīt pats. Gan maizi izcept, gan tīrīšanas līdzekļus pagatavot, gan veļas pulveri, ja labi grib.

Veļasmašīnu gan pagrūtāk, tomēr, ja ļo-oti grib… :D


Tomēr var gadīties arī, ka darbs, ģimene un citi pienākumi ir kā lielākajai daļai 21. gadsimtā dzīvojošo.

Ne visam ir laika un pacietības visu veidot pašam.


Tāpēc arī beziepakojuma veikali ir labākais modernais risinājums - tajos vari atnākt ar savu trauku un nopirkt gan šampūnu, gan tīrāmo līdzekli, gan veļas pulveri, un nepiesārņot dabu ar vēl trīs plastmasas kārbiņām katrā pirkuma reizē.


Tie ir izcili un ļoti reāli soļi, kuru var pildīt teju katrs!Mīts:

Tev nāksies mainīt savu dzīvesveidu un ieradumus.Patiesība:

Jā! (šis bija mīts ar āķīgo pagriezienu, kā jau saproti :) )

Protams, lai sāktu dzīvot citādāk - vai tas būtu veselīgāk, sportiskāk, mazāk naudas izšķērdējoš-āk vai vienkārši dabai draudzīgāk -, būs jāmaina ieradumi :)

Lai arī kā gribētos to nedarīt!


Kā vairāki gudrie ir teikuši - lai sasniegtu virsotnes, kurās neesam bijuši, mums ir jāiet pa takām, kurās neesi gājis.


Praktiskajā dzīvē tas nozīmē - samazināt tos ieradumus, kas rada daudz atkritumu.


Ja šobrīd iepērkamies, īsti varbūt pat neiedomājoties, kādu iespaidu mūsu darbība atstāj uz klimatu, uz vidi mums apkārt, un arī uz mūsu pašu finansēm, laiku un prātu (tālāk blogā sapratīsi, kāpēc šo pieminu), tikai iepazīstoties ar pašiem pamatiem, kā samazināt atkritumus, varam ar vieglu, mazu soli ieviest labas pārmaiņas.


Galvenais ir sākt, un jau pie pirmajām pozitīvajām izmaiņām ir skaidrs, ka dzīvesveida un ieradumu maiņa ir uz labu.


Diemžēl, tas, kas bieži attur no Zero Waste dzīvesveida uzsākšanas, ir biedējošais uzskats, ka...


Mīts:

Tev nāksies mainīt visus savus līdzšinējos ieradumus.


Patiesība:

Noteikti nē!

Protams, arī Zero Waste kustībā ir radikālāk noskaņoti cilvēki, kuri visus atkritumus uzreiz ir apņēmušies ievietot burciņā un patiesi sāk visu savai mājsaimniecībai gatavot paši.

Es pati neesmu no tiem cilvēkiem.


Dzīve pilsētā tomēr uzliek savus noteikumus, mums katram ir arī dzīves laikā izveidojušās prasības un īpatnības, un arī ticu pakāpeniskumam.


Ja redz, ka 100% pievēršanās bezatkritumu dzīvesveidam būtu drusku par traku, ir taču tik daudz mazu solīšu, ar kuriem sākt!


Gada garumā pat viena cilvēka mazs solis, piemēram, plastmasas maisiņu izmantošana vairākkārt vai atteikšanās no tiem kopējā atkritumu daudzumā jau ieliek patīkamu robu.


Iedomājies, kas notiks pēc 5, 10 gadiem šāda maza ieraduma īstenošanas!Mīts: Dzīvesveids bez atkritumiem aizņems vairāk laika.


Jādomā, kur, ko, kā pirkt, jādodas tikai uz speciāliem veikaliem, visu jātaisa pašam… Vai tas neaizņem mūžību?


Patiesība:

Mazāk atkritumu dzīvē nozīmē - retāku, taču pārdomātāku iepirkšanos. Tas savukārt nozīmē retāku došanos uz veikalu; retākus impulsos balstītus pirkumus.


Ja iepērcies retāk un atsakies no lietām, kuras nelieto, tas, savukārt, atbrīvo māju no priekšmetiem, kam jātērē laiks kārtošanai; tīrīšanai, labošanai.Mazākas izvēles iespējas, piemēram, ko vilkt, saglabājot garderobē tikai kvalitatīvu apģērbu “kapsulu”, rada mazākas galvassāpes no rītiem vai vakaros, kad jāgatavojas iziešanai no mājas. Šo prāta laiku, ko nevelti izlemšanai starp 14 dažādiem svārkiem, Tu vari veltīt svarīgākām lietām.


Papildus bonuss - jo mazāk atkritumu, jo mazāk laika patērējam atkritumu maisu nēsāšanā uz atkritumu tvertni un nomaiņā.


Lai arī aktuālo notikumu dēļ dažreiz atkritumu iznešana ir vienīgais iemesls, kāpēc sapucēties, cerams, ka viss lēnām atgriezīsies normālās sliedēs, un varēsim priecāties par iziešanu no mājas citos apstākļos.

Un tad ir forši, ka par tādu ikdienas sīkumu nav tik daudz jādomā :)


Ņemot vērā visu iepriekšējo, dzīvesveids bez atkritumiem ilgtermiņā aizņem pavisam, pavisam maz laika, salīdzinot ar to, cik daudz varam patērēt šobrīd, iepērkoties, domājot par iepirkšanos un pēc tam patērējot laiku, vēl tam pa virsu domājot, ko no visa sapirktā izvēlēties un ko ar to darīt.Mīts: Mājās būs jāievieš sarežģītas atkritumu šķirošanas kastes, viss jāmazgā un uh, cik tas būs neērti.


Patiesība:

Daļēji sākumā tas var būt neērti.

Kāpēc? Jo mest atkritumus ārā, nedomājot, kā, ir ļoti patīkams un ērts ieradums mūsu prātam.

Tomēr, ja ņemam vērā jau iepriekš minētos mazos solīšus, piedāvāšu Tev dažādus veidus, kā rūpēties, ka Tavās mājās nonāk mazāk atkritumu un tie kļūst labāk pārstrādājami:


  • Pirkuma brīdī: izvēlies produktus, kuri nav plastmasas iepakojumā vai liekiem maisiņiem.

  • Pirms pirkuma: pajautā sev, vai varbūt tas, kas Tev ir mājās, jau ir pietiekami? Šis ļoti labi strādā impulsa pirkumiem pārtikai, apģērbam un citiem mums mīļiem, diemžēl bieži liekiem, pirkumiem :)

  • Pirms pirkuma: pajautā sev, varbūt to, ko vēlies, vari aizņemties no kāda cita vai izveidot no citiem priekšmetiem vai lietām, kas jau atrodas mājās?

  • Pēc pirkuma: padomā, kā iepakojumu vai pašu preci, kas nopirkta, varbūt vari izmantot citām vajadzībām.

Vēlāk, kad atkritumu skaits jau šādi, dabiskā ceļā ir samazinājies - atkritumu šķirošana jau var kļūt par nākošo dabisko soli. Arī tā nav tik sarežģīta, tomēr, jā, prasa pielāgošanos. Ārpus pilsētas, ja dzīvo privātmājā vai saimniecībā, tas ir vieglāk un bieži vian Latvijā jau notiek, tomēr arī pilsētā ir iespējams kompostēt un visādi citādi padarīt atkritumus par maksimāli otrreiz pārstrādājamiem.


Tomēr tas jau ir cita bloga temats.


Lūk.

Kā Tev šķiet - vai Zero Waste dzīvesveidu tiešām var piekopt katrs, kaut maziem solīšiem? Varbūt ir vēl kāds mīts, ko nācies dzirdēt?

Priecāšos, ja dalīsies komentāros!


Protams, kā vienmēr, seko mums arī Facebook un Instagram, pavisam drīz jau būs arvien patīkamāki un patīkamāki jaunumi.


46 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Subscribe Form

Sākums: Subscribe
Sākums: Instagram
dose-juice-sTPy-oeA3h0-unsplash_edited.j
Sākums: Contact
bottom of page