top of page
bodnica.jpg

Mazāk atkritumu

stāsti, pārdomas un idejas par dabai draudzīgu dzīvošanu

Sākums: Welcome
Sākums: Blog2

30 ieteikumi, kā ikdienā samazināt plastmasas patēriņu

Jūlijs visā pasaulē tiek atzīmēts kā Mēnesis Bez Plastmasas (angļu val. - Plastic Free Month).


Kā mums katram maziem soļiem samazināt ikdienā patērējamo plastmasas daudzumu?

Katrai jūlija dienai par godu apkopoju 30 veidus, kā katrs no mums var izdarīt mazu, taču svarīgu soli, lai daba kļūtu nedaudz laimīgāka, jo - tīrāka.


Šie soļi ir visdažādākajām dzīves situācijām, ikdienas un atpūtas soļiem, neaizmirstot par mājdzīvniekiem un arī mūsu mazajiem ģimenes biedriem.


Līdz ar to, uztver šo nevis kā “obligāti jāpilda” sarakstu, bet gan vairāk kā “atradīšu, kādu soli varu spert tieši es, balstoties uz manām šī brīža aktualitātēm” resursu.


Varbūt, izņemot pirmo ieteikumu sarakstā. To gan ieteiktu ikvienam :)


Lai izdodas!


30 ieteikumi, kā ikdienas solī samazināt plastmasas patēriņu

 1. Velti laiku izpētei! Lai arī praktiski soļi ir nepieciešami, esmu ļoti par to, ka sākam ar bāzi - ievācot informāciju, saprotot, kāpēc šis vispār ir svarīgi. Tā sāku es pati. Noskaties kādu dokumentālo filmu par plastmasas piesārņojumu. Tas dos ļoti labu motivāciju un jēgu veikt šos mazos solīšus un tos turpināt :) Ļoti īss un izglītojošs video no "National Geographic" ir šeit.

 2. Atsakies no košļājamās gumijas! Tās sastāvā var būt plastmasa. Izmēģini alternatīvas, piemēram, svaigumam pakošļāt svaigu piparmētru lapiņu vai, ja Tev ir pieejams, gabaliņu dabiskā bišu vaska ēdiena daļiņu izņemšanai starp zobiem.

 3. Paņem līdzi savu iepirkumu maisiņu uz veikalu.

 4. Tā vietā, lai nopirktu ūdeni pudelē, uzpildi ūdeni savā līdzņemamajā traukā (kas var būt arī visparastākā plastmasas ūdens pudele, kurā jau nopirki ūdeni iepriekš).

 5. Vienu dienu atsakies no līdzņemamās kafijas. Tās iepakojums, lai arī šķiet no papīra, īstenībā satur plastmasu un dabā nepārstrādājas ātrāk. Nerunājot par plastmasas vāciņu! Tāpēc paņem līdzi savu karstumkrūzi vai izej no mājas 5 minūtes ātrāk un pasēdi kafejnīcā, veltot laiku sev un izdzerot kafiju uz vietas.

 6. Iegādājies dārzeņus un augļus no vietējās saimniecības! Rīgā tas var nozīmēt - iegriezties nakts tirdziņā :) Kāpēc - lielveikalos pērkamie augļi un dārzeņi ir vai nu iepakoti plastmasas kastītēs, pakās, vai uz tiem ir uzlīmes. Uzlīmes dabā nepārstrādājas.

 7. Paņem līdzi arī mazos, caurspīdīgos plastmasas maisiņus uz veikalu. Ja tomēr pirkt augļus un dārzeņus sakān ērtāk veikalā un nevēlies likt augļus vai dārzeņus iepirkumu grozā, vismaz izmantosi jau esošos resursus vēlreiz!

 8. Paņem līdzi uz darbu savu ēdienu trauciņā. Der visparastākā burka, ja Tev nav līdzņemamo trauku :)

 9. Ieliec somā savu dakšiņu vai karoti. Ja Tev gadās nopirkt kādu ātri pagatavojamu ēdienu, skrienot ikdienas gaitās, vismaz varēsi nepirkt vienreiz lietojamos galda piederumus.

 10. Garšo limonādes? Šodien vienu dienu pamēģini eksperimentēt ar vasaras dabiskajām garšām un pagatavo ūdeni ar savu mīļāko ogu/garšaugu/augļu garšām. Iedvesmojies šeit.

 11. Beidzies kāds no tīrīšanas līdzekļiem? Saglabā tā iepakojumu un iesver šo līdzekli kādā no beziepakojumu veikaliem.

 12. Pagatavo pats savu tīrīšanas līdzekli! Šeit smelies iedvesmu dažādākajām vajadzībām mājas tīrīšanai no ļoti vienkāršām sastāvdaļām, kuras, visticamāk, Tev jau ir mājās.

 13. Izmēģini notīrīt kosmētiku no sejas ar kokosriekstu eļļu. Tas ir dabīgs līdzeklis, ko parasti iepako stiklā, un ļoti efektīvs. Kāpēc tas ir labi dabai - tas nesatur mikroplastmasas daļiņas, kuras nokļūst upēs, jūrās un okeānos, jo ūdens attīrīšanas filtri diemžēl to nespēj izfiltrēt. Daudzi sejas tīrīšanas līdzekļi šīs daļiņas var saturēt.

 14. Ja beidzies šampūns - izmēģini šampūnziepes vai izmazgā šampūna pudelīti un iegādājies sveramo šampūnu.

 15. Pērc vīnu? Pārliecinies, ka izvēlies vīnu pudelē, kuram ir dabiskais korķis, nevis plastmasas alternatīva.

 16. Suņu īpašniekiem - kaut vienu reizi parasto maisiņu vietā savākšanai aiz suņa pastaigu laikā izmanto maisiņus, kas pārstrādājas.

 17. Piena vai gaļas mīļiem - atrodi tuvāko veikalu, kurā vari nopirkt šos ēdienus uz svara un savā līdzņemamajā traukā.

 18. Augu piena mīļiem - pagatavo pienu pats vai pati! Tas ir diezgan vienkāršs process, lai arī no kā šo pienu taisītu - parasti tas nozīmē izmērcēt riekstus vai graudaugus ūdenī, sablendēt un izkāst. Lūk! Ietaupīsies arī nauda :)

 19. Sagatavo gardus ātri uzkožamos našķus visai ģimenei. Atrodi recepti ar auzu pārslām, žāvētiem augļiem un riekstiem, un kopīgi ar savējiem pagatavo pamatīgu porciju ar enerģijas batoniņiem, kurus turēt plauktā vai ņemt līdzi dienas gaitās. Nepērkot našķus uz ātru roku, izvairīsieties no tik daudz plastmasas iepakojumu!

 20. Salabo vienu lietu, kuru ir iespējams labot, taču atliki to kādu laiciņu. Tas attālinās brīdi, kad sniedzies pēc jauna priekšmeta iegādes, kura ir vai nu pati pagatavota no plastmasas, vai iepakota tajā.

 21. Dodies kempingā vai 2 dienu pārgājienā? Ja Tev trūkst kāda šim piedzīvojumam nepieciešamā un zini, ka pārgājienos dodies reti - pajautā trūkstošo draugiem vai painteresējies par iepsējām to aizņemties sociālo tīklu dabas mīļu grupās.

 22. Ja Tev tuvojas dzimšanas diena - palūdz draugiem, lai visi kopīgi uzdāvina kādu lielāku, Tevis sen kārotu lietu, vai arī ziedo naudu labdarībai. Tu izvairīsies no gadījumiem, kad kāds pēdējā brīdī nopērk “joku dāvanu”, vai vienkārši ko tādu, kas Tev nav vajadzīgs, lai arī labi domāts. Šādas dāvanas vizbiežāk nokļūst skapī, nevienu reizi nelietotas.

 23. Pāri palikušo ēdienu no vakariņām liec ledusskapī, pārliktu ar plastmasas plēvi? Tā vietā uz vienu dienu izmēģini vecmāmiņu metodi - uzlikt pāri traukam šķīvi vai katliņa vāku.

 24. Darba dienās regulāri ņem ēdienu līdzņemšanai no tuvējās kafejnīcas? Izvēlies šoreiz papusdienot tur uz vietas, vai arī palūgt viņus iepakot ēdienu Tavā traukā.

 25. Ja dodies uz viesnīcu vai citu nakšņošanas vietu - paņem līdzi savu šampūnu un dušas želeju. Jā, ir patīkami izmantot tur esošos līdzekļus un neuztraukties par papildus pakošanos, taču šie iepakojumi tiek izmantoti precīzi vienu reizi un izmesti. Šādi Tu spersi ļoti mazu, taču labu soli pretī dabai :)

 26. Nomaini plastmasas skuvekļus uz tādu, par ko Tavs vectēvs būtu lepns :) Metāla skuvekļi ir smagāki, līdz ar to, skuj labāk, un ir izmantojami vairākas reizes, nekā plastmasas alternatīvas, kuras pie tam ir iepakotas plastmasā.

 27. Saki “nē” plastmasas salmiņiem. Pagājušā gada frāze, kuras dēļ nu jau daudzās kafejnīcās dzērienus pasniedz bez plastmasas salmiņiem! Tomēr, ja nu zini, ka konkrētā vietā vēl joprojām pasniedz ar tiem, palūdz jau pasūtīšanas brīdī dzērienā tos nelikt.

 28. Bērnam pērkot sulu, izvēlies stikla pudeli, nevis plastmasas paku.

 29. Ja birojā ir lielais ūdens trauks - lej ūdeni savā krūzītē, nevis izmanto blakus esošās plastmasas glāzītes.

 30. Kaķim jau atkal apnikušas visas rotaļlietas - paņem visparastāko kartona kasti, kurā mīlulis ietilpst, un izgriez tajā caurumus. Noliec kasti uz sānu, un pagaidi, kamēr kaķis dabiski tajā ielien. Paspēlējies ar kādu no viņa rotaļietām, ļaujot viņam ķert tās no kastes caurumiem ar ķepām. Nav jāpērk nekā jauna, un visiem aizraujoši :)

Varbūt Tev ir vēl kādi labi soļi padomā? Dalies ar tiem komentāros!


Mums arī jūlijam par godu ir jaunums - interneta veikals.

Ja Tev ir beigusies kāda no mājai nepieciešamām precēm tīrīšanai, ķermeņa kopšanai; arī mājdzīvnieku kopšanai, vai vajadzīgi trauki piknikam vai līdzņemšanai - ieskaties!


Piegāde uz Ominva pakomātiem visā Latvijā.


Ja dzīvo tuvumā un vēlies parunāt par Zero Waste dzīvesveidu, mazaijem soļiem, droši ienāc Rīgā, Miera ielā 19!


240 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Subscribe Form

Sākums: Subscribe
Sākums: Instagram
dose-juice-sTPy-oeA3h0-unsplash_edited.j
Sākums: Contact
bottom of page