top of page
bodnica.jpg

Mazāk atkritumu

stāsti, pārdomas un idejas par dabai draudzīgu dzīvošanu

Sākums: Welcome
Sākums: Blog2

3 principi, kas palīdz virtuves kārtošanā

Šo mēnešu specifika - brīvdienas un vakari pa mājām - agrāk vai vēlāk izraisa vēlmi beidzot visu sakārtot. Turklāt, jo vairāk kārto, jo vairāk var pamanīt, ko vēl vajadzētu uzlabot.


Vai Tev arī tā ir? :)


Tas ir ļoti normāli - māja vai dzīvoklis ir mūsu vislielākais projekts, kurš, tāpat kā Rīga, nekad īsti pabeigts nebūs.


Virtuve, savukārt, ir viena no svarīgākajām mājas telpām mājā. Tajā uzturamies regulāri, tur top ar mīlestību pagatavota maltīte visiem mājās dzīvojošiem. It īpaši darba dienu laikā ir arī svarīgi, ka varam darboties ātri un efektīvi (arī skaisti - tas tomēr svarīgi :) ).

Tas nozīmē - ātri atrast vajadzīgos traukus, sastāvdaļas, ērti uzkopt.

Iedvesmojos no dažādiem avotiem, un apkopoju ieteikumus virtuves organizēšanai.


Jāpabrīdina, ka tie būs nedaudz citādāki, nekā parasti. Jā, bloga beigās atradīsi arī konkrētus ieteikumus, taču, kas šķiet svarīgi, lielākā bloga daļa būs veltīta principiem, pēc kuriem organizēt.


Kāpēc principi virtuves kārtošanai var izrādīties noderīgāki, nekā konkrēti ieteikumi?


Varbūt, ja meklē informāciju par šo internetā, jau zini. Ir viegli apjukt visā konkrēto padomu gūzmā, jo:

 • ārzemēs virtuves bieži vien ir lielākas, nekā ir mūsmājās,

 • katra virtuve ir ar citādāku iekārtojumu, un

 • padomi regulāri beidzas ar papildus “organizējošu” priekšmetu pirkšanu.


Nav piemērotākais risinājums, ja dzīvo Latvijā, centies dzīvot dabai draudzīgi, pirkt mazāk un radīt mazāk atkritumu :)


Tāpēc arī šoreiz balstīsimies uz principiem. Skaties uz to kā filosofiju vai leņķi, kādā skatīties, lai virtuvē ieviestu kārtību, kas ir tiešām derīga Tavai virtuvei, vienalga, kādā lielumā, plašumā un augstumā tā būtu :)


Princips Nr. 1: “Kā kustēties vismazāk, taisot manus biežāk taisītos ēdienus?”Šo principu aizņēmos no kafejnīcu un restorānu virtuvju karaļiem.

Pavāriem un viņu komandām jātaisa ēst vienlaicīgi daudziem viesiem.

Tāpēc viņiem ir īpaši svarīgi, ka viss stāv tieši tajās vietās un tādā kārtībā, lai paietu visīsākais laiks, verot skapīšu durvis, virinot atvilktnes un paņemot traukus, nažus, pannas. Pat lieks solis vienā ēst gatavošanas laikā tīri praktiski dienā, nedēļā un mēnesī sastāda jau apjomīgu laika zudumu.

Kārtojot mūsu pašu virtuvi, ir vērts iziet cauri biežāko ēdienu gatavošanai un pārbaudīt, vai nevar saīsināt gatavošanas procesu.

Burtiski!

Izstaigā soli pa solim, kur, ko ņem un kad kur stiepies, un paskaties, vai nevar novietot visu nepieciešamo tā, ka tas stāv Tev ērtāk, tuvāk, tieši tur, kur to vajag paņemt.


Piemēri, kā pielietot šo principu:

 • Izstaigāju salātu gatavošanas “ceļu” un sapratu, ka naži ar turētāju varētu stāvēt nevis pie plīts, bet gan tuvāk ledusskapim.

 • Atbrīvoju vietu tieši pie plīts, lai tā ir brīva gatavošanai; tagad uzreiz, kā sagriežu dārzeņus, varu tos mest katlā vai uz pannas, nevis jāiet 3 soļi no galda katru reizi, kā ko sagriežu.

 • Dvieli novietoju pie izlietnes. Smieklīgi, tomēr parasti bija jāsper pāris soļu ar slapjām rokām. Pat nezinu, kāpēc, vienkārši tas bija kļuvis par paradumu nemanot.


Princips Nr. 2: “Cik bieži es to lietošu?”


Šis ir ļoti labs princips lietu uzglabāšanai, skapju sakārtošanai.

Pārskati esošo lietu kārtību. Kurus traukus, garšvielas, katlus, pannas lieto visbiežāk?

Biežāk lietotos priekšmetus sakārto tā, lai tie atrastos roku augstumā, tuvāk atvilktnes malai, plauktu priekšā - visērtāk pieejamās vietās.

Pārējo novieto tālāk, augstāk, aizmugurē.


Piemēri, kā pielietot šo principu:

 • Sapratu, ka biežāk izmantojam bļodiņas, nekā šķīvjus. Apmainīju tos plauktā vietām, lai, atverot durvis, pirmās ir bļodiņas.

 • Kafiju noliku plauktu zemāk, nekā iepriekš - pēc tās katru rītu bija jāsniedzas par augstu;

 • Aiznesu uz pieliekamo “svētku traukus”.


Princips Nr. 3: “Lieto, mīli vai izmet.”


Par funkcionalitāti parūpējāmies ar iepriekšējiem diviem principiem.

Tagad - pie mājīguma! Virtuvē jābūt arī patīkami uzturēties, vismaz man tas šķiet svarīgi. Tāpēc, ja plānā ir lielāka un rūpīgāka virtuves tīrīšana (šeit atradīsi mājās pagatavojamu tīrāmo līdzekļu receptes), kopā ar to der izņemt visu, kas vien skapjos, plauktos un cepeškrāsnī uzglabāts, un pārbaudīt:

 • Vai es to lietoju regulāri?

 • Ja nē, vai esmu lietojusi pēdējā gada laikā?

 • Vai šī lieta man rada prieku? (piem., lietas ar dekoratīvu vai sentimentālu vērtību)

Ja atbilde ir nē, nē un nē - laiks šai lietai doties prom no virtuves.


Ne obligāti tā jāizmet - šis ir īstais laiks, kad atrast kādu, kam Tev nevajadzīgus virtuves kombainus, traukus un citus priekšmetus ļoti vajag, un drošā veidā, ievērojot vajadzīgos dezinfekcijas pasākumus, to nogādāt.


Varbūt izrādās, ka tie ir ne tikai priekšmeti. Piemēram, tie 2kg grūbu, kuras, izrādās, nevienam no ģimenes neiet pie sirds pat tad, kad mājās nekā cita nav, vari nogādāt kādam, apmainīties, ziedot.


Ja atbilde ir “tā man rada prieku”, novietoju tur, kur varu to apskatīt, taču, kur tā netraucē funkcionalitātei.


Lūk! Šādi trīs principi ir ļoti vērtīgi virtuves organizēšanai.


Tagad, kā solīju, konkrētas idejas kārtošanā, lai ēst gatavošana kļūtu par ērtāku un patīkamāku procesu:Ja virtuvē ir maz vietas, paskaties, vai nav iespējams izveidot āķīšus un pakarināt, piemēram, krūzes, uz tām, atbrīvojot vietu citām lietām skapī.

 1. Uzglabā graudus, miltus, rozīnes caurredzamos traukos (ja no burkām jānoņem etiķetes, skaties šeit, kā). Ja caurredzamo trauku nav, tad gan talkā nāks skaisti uzraksti uz traukiem, lai uzreiz redzi, atverot skapi.

 2. Pārbaudi, vai ledusskapja plašajos plauktos nestāv kas tāds, kas saiet sānu durvīs. Piemēram, sinepju, pesto, mērču burciņas.

 3. Ja pērc mērces garenajās pudelēs, pārbaudi, vai tās var salikt ar vāciņiem uz leju... visparastākajā olu traukā! Ja var, tas ir ērts un parocīgs veids, kā mērces uzglabāt sānu durvīs.

 4. Atkritumu maisu rullīti glabā jau pašā atkkritumu spainī, zem esošā atkritumu maisa, kurā glabā atkritumus. Kad izņemsi pilno atkritumu maisu, būs ļoti ērti uzreiz paņemt nākošo.

 5. Padomā, kā sev ar virtuves iekārtojumu palīdzēt ievērot veselīgākus ieradumus. Varbūt šokolāde arī jāatdod kādam vai jāaizliek tik dziļi plauktā, ka tiešām ir slinkums tai rakties pakaļ tik bieži, kā pēdējā laikā gribas? Varbūt tieši pie izlietnes jānoliek skaista ūdens krūze un trauks ar citroniem?

 6. Ja plaukti ir augstāki un šaurāki, kārto, piem., graudaugus vai garšvielas vienu uz otras. Tas nozīmē - traukiem jābūt tādiem, lai viegli tos savietot vienu uz otra, taisniem, pietiekami lieliem vākiem. Iedvesmojies no Principa Nr. 2, tikai šajā gadījumā augšā liec tās burkas vai kastītes, kuras izmanto biežāk.

 7. Dažus traukus ir ērtāk uzglabāt gareniski (piemēram, cepešpannas). Tās var ātrāk paņemt nekā tad, ja katru reizi jāpaceļ pārējās, kas stāv pa virsu. Tur, iespējams, vajadzēs pielietot radošo domāšanu, lai izveidotu tieši tavam plauktam atbilstošus nodalījumus.

 8. Ērtāk būs, ja papildus trauku mazgājamos līdzekļus, citur tīrīšanai nepieciešamos priekšmetus, kas vēl stāv iepakojumos, glabāsi slēgtā kastē zem izlietnes.

 9. Ja Tev ir virtuves kombains, ietaupi vietu skapī, pašā kombaina traukā uzglabājot uzgaļus.


Varbūt Tev ir kāds labs triks, kas palīdz ievērot lielāku kārtību virtuvē? Dalies komentāros!


Seko mums arī Facebook un Instagram, lai ikdienā saņemtu iedvesmu mūsdienu pilsētniekam pielāgotam Zero Waste dzīvesveidam.


97 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Subscribe Form

Sākums: Subscribe
Sākums: Instagram
dose-juice-sTPy-oeA3h0-unsplash_edited.j
Sākums: Contact
bottom of page