top of page
bodnica.jpg

Mazāk atkritumu

stāsti, pārdomas un idejas par dabai draudzīgu dzīvošanu

Sākums: Welcome
Sākums: Blog2

21 ideja, kā otrreiz izmantot mājā esošas lietas

Izmantot lietas otrreiz nav nemaz tik sarežģīti - šajā blogā došu 21 ideju, kā.


Mēs dzīvojam ļoti interesantā laikā - mums ir pieejami tik daudz resursu, kā vēl nekad.

Vēl pirms pāris desmitiem gadu banāns, piemēram, bija delikatese, ko dabūja vien retais.


Priekšmetus mājai, mēbeles vai nu gatavoja ģimenē vai kaimiņos esošais galdnieks, vai nu pirka to, kas ir tuvākajā tam atbilstošajā veikalā.

Nekādas iedvesmas no Pinterest un bezmaksas piegādes no Ķīnas.

Visu, ko vecmammas visā pasaulē izaudzēja dārziņos, tās iemācījās sagatavot ziemai desmitiem veidu - jo nebija tik daudz citu iespēju ziemā paēst, piemēram, gurķi.


Lai arī mūsdienu ērtais dzīvesstils dod neskaitāmas priekšrocības, tas rada arī dabai ne tik ļoti draudzīgas blaknes - atkritumu kalnus.


Tas, ka mums ir pieejams praktiski viss, dažreiz liek nedaudz nevērīgāk izturēties pret resursiem, kas mums ir un biežāk tos mest ārā - rīt taču dabūšu jaunu, ja nu kas.


Taču tas nevienam ilgtermiņā nav labākais risinājums.


Pat nerunājot par tik lieliem tematiem kā dabas aizsardzību un nepiesārņošanu - vienreizējs preču patēriņš nemanāmi no mūsu maciņiem paņem summas, kuras mēs gluži vienkārši varētu virzīt foršākiem mērķiem.


Mēs varam ļoti operatīvi un labi daboties ar to, kas mums ir, palīdzot gan savam maciņam, gan laikam un nerviem.

Arī paskatīties uz ierasto no jauna leņķa un atsvaidzināt rutīnu.


Lietu otrreizēja izmantošana - kā to ieviest savā ikdienā?


Padalīšos ar idejām, kā izmantot vienas no mājās biežāk sastopamajām lietām, ja meklē iedvesmu un idejas, ar ko sākt.


1. Ziepju gabaliņi, kuri ir par mazu, lai tos ērti izmantotu mazgāšanai. Ievieto tos mazā auduma maisiņā (der arī sašūts gabaliņš no veca T-krekla!) vai masāžas cimdā un izmanto dušojoties.


2. Olu kārbas. Plastmasas kārbas, ja tādas tomēr ir nopirktas, vari izmantot dažādu sīkumu organizēšanai. Piemēram, pogu, kniepadatu, visu mazo sīkumiņu, kas dažreiz nokļūst atvilktnē, kurā “neko nevar atrast”.


3. Olu trauciņus no plastmasas vairākkārt var izmantot arī krāsu jaukšanai, ja bērnam (vai arī Tev :) ) patīk gleznot.


4. Kartona olu trauciņi - ideāli mazu stādiņu audzēšanai. Lai arī sezona šobrīd iet uz beigām, vari jau tagad iekrāt olu trauciņus nākošajai sezonai.

5. Gan kartona, gan plastmasas olu trauciņus var izmantot vairākkārt, ja dodies pirkt olas pie vietējā zemnieka vai tirgū. Starp citu, vari painteresēties, varbūt vietējie zemnieki būtu priecīgi par jauniem olu trauciņu krājumiem un vari tos dot viņiem :)


6. Vecas drēbes. Ja drēbes ir no kokvilnas, tās vari pārveidot par lupatiņām putekļu slaucīšanai.


7. Ja dzīvo mājā, kurā ir vecā stila logi ar starpposmu, kurus ziemā “jātaisa ciet”, lai aukstums nenāktu no logiem. Starp logiem ieliec kādu glītāku mitrumu uzsūcošu džemperi, ko vairs nelietosi. Vari arī nogriezt tā rokas daļu un piepildīt ar siltumu aizturošiem materiāliem. Roku ir ērti piepildīt, jo tai dabiski ir cilindriskāka forma. Uzliec pa virsu mazu trauciņu ar sāli un nostiprini logu. Sāls palīdzēsi logiem ziemā neaizsalt, un drēbes - aukstumam tik viegli netikt cauri.

8. Veci, balti palagi. Ja Tev patīk fotogrāfēt iekštelpās vai filmēt video, vecu (šeit gan tieši baltu) palagu vari izmantot tik elementāram mērķim kā gaismas atstarošanai.


9. Veci žurnāli un avīzes. Perfekts materiāls dāvanu saiņošanai. Dāvanām, iesaiņotām avīzēs, ir savs šarms, turklāt tu ietaupi ļoti daudz naudas dāvanu papīriem, krui tāpat nokļūtu atkritumos uzreiz pēc dāvanas uzdāvināšanas.


10. Izmanto vecus žurnālus un avīzes arī plīstošāku mantu iesaiņošanai, kad pārvācies vai arī, kad noglabā mantas kastēs. Varbūt ne gluži trauslām vīna glāzēm, bet, piemēram, krūzēm, šķīvjiem, pannu vākiem šis ir lielisks risinājums.


11. Runājot par podiņiem - šeit iedvesma, kuru noglabāt nākošajai sezonai. Puķu podiņi no vecām avīzēm! Izvēlies tādas avīzes, kuras pārstrādājas dabā.


12. Tualetes papīra pamatnes. Ievies kārtību vados, lampiņu virtenēs, aptinot tās ap tualetes papīra pamatnēm un ērti, pārskatāmi uzglabā tās plauktos vai atvilktnēs.


13. Plastmasas maisiņi. Elementārākais pielietojums - ņem līdzi maisiņus uz veikalu, lai nevajadzētu ņemt jaunus saviem pirkumiem.


14. Plastmasas maisiņus vari izmantot kā palīgu, kad kāda virsma jāaizsargā no ūdens, piemēram, paliekot apakšā puķpodiņam vai rā šķīvītim, lai nodrošinātos, ka, piemēram, koka palodzes patiesi vienmēr paliks sausas.


15. Izcils pielietojums lielākiem plastmasas maisiņiem, taisītiem no stingrāka materiāla - izmanto tos, lai ziemā aizkavētu mašīnas stiklu aizsalšanu! Pārgriez vienu pusi, lai izveidojas lielāks laukums, un piestiprini plastmasas maisiņu ar logu rītāmajiem pie priekšējā loga, lai tas turētos cieši. Aukstos ziemas rītos ietaupīsi laiku, jo vairs nebūs “jāatkausē” logi.


16. Vecas zobu birstītes. Nodezinficē tās, un droši vari izmantot ietiepīgāku, grūtāk pieejamu traipu mazgāšanai no iekštelpu virsmām.

17. Vecas zobu birstītes ir arī lielisks rīks, ar ko tīrīt baltas kurpju zoles.


18. No dalības pasākumos, skrējienos palikušas gumijas aproces? Izmanto tās, lai palīdzētu sev atvērt ietiepīgus, ļoti labi aizskrūvētus burku vākus.


19. Ja esi pankūku mīlis un tās gatavo mājās, sev vari aiztaupīt to nelielo vilšanos, kas regulāri notiek - kad karote ieslīd mīklā. Aptin gumijas aproci (šeit gan derēs mazākas aproces, lai tas būtu ērti) ap karoti un “uzspraud” to uz bļodas, kad beidz maisīt.


20. Plastmasas iepakojumi no tīrāmajiem līdzekļiem. Izmanto tos, lai sev iesvērtu jaunus tīrāmos līdzekļus - vienkārši izmazgā trauku no iepriekšējā līdzekļa un iesver jaunu. Tiem jau parasti ir lietošanai ērtākie vāciņi un dozatori, izmanto tos savā labā, palīdzot arī dabai :)


21. Burkas, maisiņi, vecas drēbes un gultas veļa - ja to ir jau tik daudz, ka neredzi, kā mājās to visu var izmantot pāris gadu laikā. Vērsies pie dzīvnieku patversmēm ar drēbēm un gultas veļu, un painteresējies, varbūt viņiem nepieciešami arī maisiņi!

Savukārt burkas un citus iepakojumus nu jau vari atstāt teju jebkurā beziepakojuma veikalā, tā palīdzot tiem, kuriem varbūt mājās to nav tik daudz, taču tās ir ļoti nepieciešamas sveramu preču iegādei vai uzglabāšanai.


Patika idejas?

Iemet aci arī šajā blogā - 30 idejās, kā samazināt plastmasas patēriņu ikdienā.


Kā arī nāc ciemos uz Miera ielu 19, Rīgā, ja meklē domubiedrus dabai un maciņam draudzīgākam dzīvesveidam!


Būsim priecīgi parunāt, apmainīties ar pieredzi :)


200 views0 comments

Recent Posts

See All

Subscribe Form

Sākums: Subscribe
Sākums: Instagram
dose-juice-sTPy-oeA3h0-unsplash_edited.j
Sākums: Contact
bottom of page